Jury unveils shortlist for the 2015 National Architecture Awards

18 Sep 2015

The 2015 jury for the Australian Institute of Architects’ National Architecture Awards has revealed their shortlist for the November awards.

Led by Immediate Past President and Jury Chair, David Karotkin, the jury selected 73 entries (59 projects) to progress to the final stage of the awards program. The shortlist was chosen from 185 entries that were eligible following success at the Regional and Chapter Architecture Awards, held around the country earlier in the year.

‘Reviewing 185 award winning entries was daunting for the jury. We reluctantly narrowed the field to a shortlist of 73, aware of the tension that comes from a process where we have the responsibility of choosing the best from a field of the best.

‘The diversity and quality of this year’s award winning projects from around the country proves yet again what a profound contribution architects are making in our society,’ Mr Karotkin said.

The shortlisted projects span 14 categories. This year, a new category has been introduced, Educational Architecture, to reflect the increasing number of educational facilities entered in the awards program. These have previously been considered in the Public Architecture category.

For its first year, the Daryl Jackson Award for Educational Architecture has a shortlist of nine projects, more than any other category, demonstrating the strength of educational works around the country.

Now in its second year, the Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions) category has a new Named Award, the Eleanor Cullis-Hill Award, with four houses vying for the honour.

The National Architecture Awards has been held annually since 1981 and is one of the largest awards programs of its kind in the world. In 2015, there were 861 entries (753 projects) from around the country and abroad for the 14 national categories.

The winners of the 2015 National Architecture Awards will be announced on Thursday 5 November at a special ceremony at the University of Queensland Advanced Engineering Building in Brisbane by Richard Kirk Architect and HASSELL, 2014 winner of the coveted Sir Zelman Cowen Award for Public Architecture.

David Karotkin was joined on the jury by Shelley Indyk, Steve Grieve, Peta Heffernan and Philip Goad.

For the second year, members of the public will have the opportunity to vote for their favourite residential project in the People’s Choice Award which will launch in October.

More information on the 2015 National Architecture Awards is available at wp.architecture.com.au/awards-2015/

Shortlisted projects:

COMMERCIAL ARCHITECTURE (4)

50 Martin Place – JPW (NSW)
Equestrian Centre, Merricks – Seth Stein Architects (London) in association with Watson Architecture + Design (Melbourne) (Vic)
Pumphouse Point – Cumulus Studio (Tas)
The GPT Group’s Wollongong Central – HDR Rice Daubney (NSW)

EDUCATIONAL ARCHITECTURE (9)

Cameraygal (formerly Dunbar building) – NSW Government Architect’s Office (NSW)
Camperdown Childcare – CO-AP (Architects) (NSW)
Jeffrey Smart Building, University of South Australia – John Wardle Architects in association with Phillips/Pilkington Architects (SA)
Melbourne School of Design, The University of Melbourne – John Wardle Architects & NADAAA in collaboration (Vic)
Monash University North West Precinct – Jackson Clements Burrows Architects (Vic)
Penleigh and Essendon Grammar Middle Girls School – McBride Charles Ryan (Vic)
St Sebastian’s Primary School – Elizabeth Watson Brown Architects and Architectus (Qld)
The University of Queensland Global Change Institute – HASSELL (Qld)
UTS Science Faculty, Building 7 – Durbach Block Jaggers Architects & BVN (NSW)

ENDURING ARCHITECTURE (2)

Buhrich House II – Hugh Buhrich (NSW)
Council House – Howlett & Bailey Architects (WA)

HERITAGE (5)

#thebarnTAS – workbylizandalex (Tas)
Coriyule – Bryce Raworth & Trethowan Architecture (Vic)
Irving Street Brewery – Tzannes Associates (NSW)
Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance – ARM Architecture (Vic)
The Abbey, Johnston Street, Annandale – Design 5 – Architects (NSW)

INTERIOR ARCHITECTURE (6)

Bankstown Library and Knowledge Centre – Francis-Jones Morehen Thorp (NSW)
Lady Cilento Children’s Hospital – Conrad Gargett Lyons (Qld)
Medibank – HASSELL (Vic)
Melbourne School of Design, The University of Melbourne – John Wardle Architects & NADAAA in collaboration (Vic)
St Barnabas Church – Francis-Jones Morehen Thorp (NSW)
The University of Queensland Global Change Institute – HASSELL (Qld)

INTERNATIONAL ARCHITECTURE (3)

Aman, Tokyo – Kerry Hill Architects (Japan)
Gloucestershire Garden Room – Robert Grace Architecture (United Kingdom)
Pico Branch Library – Koning Eizenberg Architecture Inc. (United States)

PUBLIC ARCHITECTURE (7)

Adelaide Oval Redevelopment – Cox Architecture, Walter Brooke and Hames Sharley (SA)
Fiona Stanley Hospital – Main Hospital Building – The Fiona Stanley Hospital Design Collaboration (comprising HASSELL, Hames Sharley and Silver Thomas Hanley) (WA)
Lady Cilento Children’s Hospital – Conrad Gargett Lyons (Qld)
Margaret Court Arena – NH Architecture + Populous (Vic)
Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance – ARM Architecture (Vic)
St Barnabas Church – Francis-Jones Morehen Thorp (NSW)
Westmead Millennium Institute – BVN (NSW)

RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (ALTERATIONS AND ADDITIONS) (4)

Local House – MAKE Architecture (Vic)
Orama – Smart Design Studio (NSW)
Tower House – Andrew Maynard Architects (Vic)
Walter Street Terrace – David Boyle Architect (NSW)

RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (NEW) (7)

Balmoral House – Clinton Murray + Polly Harbison (NSW)
Bethanga House – tUG workshop (Vic)
Light House – Peter Stutchbury Architecture (NSW)
Planchonella House – Jesse Bennett Architect Builder (Qld)
Sawmill House – Archier (Vic)
The Edge – Charles Wright Architect (Qld)
Villa Marittima, St Andrews Beach – Robin Williams Architect (Vic)

RESIDENTIAL ARCHITECTURE – MULTIPLE HOUSING (4)

Domain Road Apartments – Wood Marsh Architecture (Vic)
Silt – bureau^proberts (Qld)
Studios 54 – Hill Thalis Architecture + Urban Projects (NSW)
Upper House – Jackson Clements Burrows Architects (Vic)

SMALL PROJECT ARCHITECTURE (6)

#thebarnTAS – workbylizandalex (Tas)
Copper House – Takt | Studio for Architecture (NSW)
LOVESTORY shop – MORQ (WA)
Moonlight Cabin – Jackson Clements Burrows Architects (Vic)
New Town Road House – Core Collective (Tas)
Roji Salon – Craig Tan Architects (ACT)

SUSTAINABLE ARCHITECTURE (6)

Bethanga House – tUG workshop (Vic)
Cameraygal (formerly Dunbar building) – NSW Government Architect’s Office (NSW)
Library at The Dock – Clare Design + Hayball (Architect of Record) (Vic)
NewActon Nishi Commercial – Fender Katsalidis Architects (ACT)
Sustainable Buildings Research Centre (SBRC) – University of Wollongong – COX Richardson (NSW)
The University of Queensland Global Change Institute – HASSELL (Qld)

URBAN DESIGN (6)

Lady Cilento Children’s Hospital – Conrad Gargett Lyons (Qld)
Monash University North West Precinct – Jackson Clements Burrows Architects in collaboration with MGS Architects (masterplan) (Vic)
NewActon Precinct – Fender Katsalidis Architects (ACT)
RMIT A’Beckett Urban Square – Peter Elliott Architecture + Urban Design (Vic)
The GPT Group’s Wollongong Central – HDR Rice Daubney (NSW)
The Hart’s Mill Projects – Mulloway Studio and Aspect Studios (SA)

COLORBOND® AWARD FOR STEEL ARCHITECTURE (4)

50 Martin Place – JPW (NSW)
Adelaide Oval Redevelopment – Cox Architecture, Walter Brooke and Hames Sharley (SA)
Fitzgibbon Community Centre – Richard Kirk Architect (Qld)
Green Chemical Futures – Lyons (Vic)

See the shortlist in images here.

Check out the Image Gallery for pictures of all the Chapter Award winners from 2015.