2015 Victorian Architecture Award Winners Announced

26 Jun 2015

Melbourne, Australia – Victoria’s top architecture firms came together to recognise the state’s best, at the Australian Institute of Architects’ 2015 Victorian Architecture Awards tonight.

Named Awards, Awards and Commendations were awarded in 12 categories representing a range of architecture from residential to public design, in addition to several Victorian specific prizes. This year 197 entries focused on key design elements and sustainable practices that will enhance and cement the longevity of a building and its versatility in future use.

 

Victorian Chapter President, Peter Malatt, said ‘the Victorian Chapter is thrilled by the quality of entrants in the 2015 Victorian Architecture Awards. The winning practices have showcased beautiful, user-centric and sustainable design worth recognising not just for the aesthetic, but also for the vital role they play in our State’s wellbeing and development.’

Of the 197 entries, approximately 30 percent were judged to be worthy of an Award or Commendation. Independent juries handed out a total of 34 Awards in addition to the Regional Prize, Melbourne Prize, and the coveted Victorian Architecture Medal. ARM Architecture and Jackson Clements Burrows Architects proved to be the big winners across several major categories including Heritage, Public Architecture, Residential Architecture – Multiple Housing, Urban Design and Small Project Architecture.

 

ARM Architecture took Victoria’s most prestigious Award, the Victorian Architecture Medal, for their outstanding work on the Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance. Amy Muir, Chair of Juries described it as ‘robust and sympathetic in its approach to detailing and built execution, the Stage Two addition provides an exemplar, quality architectural intervention which received unanimous support as the winner of the 2015 Victorian Architectural Medal’.

 

Following is the full list of 2015 Victorian Architecture Award winners. Named Award and Architecture Award winners go on to compete for National Architecture Awards, announced in November.

 

List of 2015 Victorian Architecture Awards Winners:

 

Residential Architecture – Houses (New)
HAROLD DESBROWE-ANNEAR AWARD
Bethanga House | tUG workshop
ARCHITECTURE AWARDS
Sawmill House | Archier
Villa Marittima, St Andrews Beach | Robin Williams Architect
COMMENDATIONS
The Bow House | Edwards Moore
Beach Ave | Schulberg Demkiw Architects
Bridge House 2 | Delia Teschendorff Architecture
Mexican Contemporary House | Andres Casillas de Alba and Evolva Architects
Hidden House | Jackson Clements Burrows Architects

 

Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
JOHN & PHYLLIS MURPHY AWARD
Tower House | Andrew Maynard Architects
ARCHITECTURE AWARDS
House 3 | Coy Yiontis Architects
Local House | MAKE Architecture
COMMENDATIONS
Fat plan on Faraday St | The Rexroth Mannasmann Collective
Green House | Sean Godsell Architects

 

Residential Architecture – Multiple Housing
BEST OVEREND AWARD
Upper House | Jackson Clements Burrows Architects
ARCHITECTURE AWARD
Domain Road Apartments | Wood Marsh Architecture
COMMENDATION
Bravo Apartments | Hayball

 

Heritage Architecture
JOHN GEORGE KNIGHT AWARD
Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance | ARM Architecture
AWARD
Coriyule | Bryce Raworth & Trethowan Architecture
COMMENDATION
Seabrook House | John Wardle Architects

 

Interior Architecture
MARION MAHONY AWARD
Melbourne School of Design, The University of Melbourne | John Wardle Architects & NADAAA in collaboration
ARCHITECTURE AWARDS
Huntingdale Golf Clubhouse Interiors | Inarc Architects
Medibank | HASSELL
COMMENDATIONS
Domain Road Apartments | Wood Marsh Architecture
Andrew Maynard Architects | Tower House

 

Urban Design

 

JOSEPH REED AWARD
Monash University North West Precinct | Jackson Clements Burrows Architects in collaboration with MGS Masterplanners
ARCHITECTURE AWARDS
Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance | ARM Architecture
RMIT A’Beckett Urban Square | Peter Elliott Architecture + Urban Design
Swanston Street | City of Melbourne

 

Public Architecture
WILLIAM WARDELL AWARD
Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance |ARM Architecture
PUBLIC ARCHITECTURE – ALTERATIONS & ADDITIONS AWARD
New Municipal Building and Civic Square | Lyons
PUBLIC ARCHITECTURE – NEW AWARD
Margaret Court Arena | NH Architecture + Populous
PUBLIC ARCHITECTURE – NEW COMMENDATION
Library at The Dock | Clare Design + Hayball (Architect of Record)

 

Educational Architecture
HENRY BASTOW AWARD
Penleigh and Essendon Grammar Middle Girls School | McBride Charles Ryan
ARCHITECTURE AWARDS
Melbourne School of Design, The University of Melbourne | John Wardle Architects & NADAAA in collaboration
Monash University North West Precinct | Jackson Clements Burrows Architects in collaboration with MGS Masterplanners
Green Chemical Futures | Lyons
Pamela Coyne Library | Branch Studio Architects
COMMENDATION
Sylvia Walton Building | Lyons

 

Commercial Architecture
SIR OSBORN MCCUTCHEON AWARD
Equestrian Centre, Merricks | Seth Stein Architects (London) in association with Watson Architecture + Design (Melbourne)
ARCHITECTURE AWARD
CSL Global Corporate Headquarters | Jacobs Group (Australia) Pty Limited
COMMENDATION
RACV Resort Torquay | Wood Marsh Architecture

 

Small Project Architecture
KEVIN BORLAND AWARD
Moonlight Cabin | Jackson Clements Burrows Architects
ARCHITECTURE AWARDS
MPavilion | Sean Godsell Architects
Hydronaut | Studiobird with Mark Richardson
Monument Park | McBride Charles Ryan, Callum Morton and Oculus
COMMENDATIONS
Walker House | Andrew Maynard Architects
Hortus: Harbour Esplanade Temporary Activation Project | Folk Architects Pty Ltd

 

Sustainable Architecture
ALLAN AND BETH COLDICUTT AWARD
Library at The Dock | Clare Design + Hayball (Architect of Record)
ARCHITECTURE AWARD
41X | Lyons
COMMENDATIONS
Bridging Boyd | Jolson Architecture Interiors Landscape
Paciocco Residence | Tom Paciocco Architect FRAIA
RMIT A’Beckett Urban Square | Peter Elliott Architecture + Urban Design
Sawmill House | Archier
Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance | ARM Architecture

 

COLORBOND® Award for Steel Architecture
COLORBOND® AWARD FOR STEEL ARCHITECTURE
Green Chemical Futures | Lyons
COMMENDATION
Bethanga House | tUG workshop

 

Enduring Architecture
ENDURING ARCHITECTURE AWARD
Domain Park Apartments | Grounds, Romberg, Boyd (partner in charge Robin Boyd)

 

Melbourne Prize

Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance| ARM Architecture

 

Regional Prize
Ballarat Community Health Primary Care Centre | DesignInc
Victorian Architecture Medal
Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance | ARM Architecture

 

Bates Smart Award for Architecture in the Media

 

NATIONAL AWARD
Parlour Guides to Equitable Practice | Parlour (Justine Clark, Naomi Stead, Susie Ashworth, Catherine Griffiths & Neph Wake)
STATE AWARD
Mongrel Rapture: The Architecture of Ashton Raggatt McDougall | ARM Architecture
COMMENDATION
Talking Design Radio Podcast, RMIT University | Stephen Crafti