State’s best designs revealed at 2015 NSW Architecture Awards

2 Jul 2015

The 2015 winners of the Australian Institute of Architects’ NSW Architecture Awards were announced at Sydney Town Hall on Thursday 2 July.

From a cliff-hugging home to one of the country’s largest medical research facilities the awarded projects represent NSW’s best new architecture across 12 categories.

The state’s most prestigious honour, the Sulman Medal for Public Architecture, went to Westmead Millenium Institute by BVN for successfully bringing together staff from six sites within a ‘singular place of calm engagement’.

‘This is a project where every aspect has been considered. The sensitivity and deftness of this consideration has transformed the building’s logic into an uplifting and inspiring environment for collaboration and research,’ the jury said.

At the other end of the scale, the coveted Wilkinson Award for Residential Architecture – Houses (New) was awarded to the Institute’s 2015 Gold Medallist Peter Stutchbury for his cliffside project, Light House

‘The jury was unanimous in their decision … it is a remarkable and exquisite outcome on a tight, complex site – the edge of a cliff, 80 metres above the sea. This home is poetic and investigative, and a delight to experience,’ the jury noted.

Adaptive reuse projects were big winners on the night picking up accolades in several categories including Sustainable Architecture and Commercial Architecture, demonstrating the value and opportunities of giving existing buildings new life.

JPW’s intervention of 50 Martin Place, one of the city’s most significant heritage buildings, for Macquarie Bank took out the Sir Arthur G Stephenson Award for Commercial Architecture along with a Commendation for Sustainable Architecture and the COLORBOND® Award for Steel Architecture. ‘The new works touch lightly on the most important heritage areas of the building [while] more dramatic interventions have brought the building up to Macquarie’s demanding workplace standards,’ the jury said.

The NSW Government Architect’s Office also won multiple awards for their reinvention of a building which they originally designed in 1967. Cameraygal (formerly Dunbar building) was a Brutalist-style science laboratory which has been transformed into a centre for learning and innovation for TAFE with increased connections to outdoor spaces. The project received honours in the Educational, Heritage and Sustainable categories.

Projects that received Awards and Named Awards are now eligible for the National Architecture Awards which will be announced in November.

Full list of winning projects:

Commercial Architecture

Sir Arthur G Stephenson Award – 50 Martin Place by JPW
Award – TransGrid Headquarters by Bates Smart
Award – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney

Educational Architecture

William E Kemp Award – UTS Science Faculty, Building 7 by Durbach Block Jaggers Architects & BVN
Award – Camperdown Childcare by CO-AP (Architects)
Award – Charles Perkins Centre by Francis-Jones Morehen Thorp + Building Studio (architects in association)
Award – Cameraygal (formerly Dunbar building) by NSW Government Architect’s Office
Commendation – Sustainable Buildings Research Centre (SBRC) – University of Wollongong by COX Richardson

Enduring Architecture

Award – Buhrich House II by Hugh Buhrich

Heritage

Greenway Award – The Abbey, Johnston Street, Annandale by Design 5 – Architects
Award (Creative Adaptation) – Irving Street Brewery by Tzannes Associates
Commendation (Creative Adaptation) – Cameraygal (formerly Dunbar building) by NSW Government Architect’s Office
Commendation (Creative Adaptation) – Legion House by Francis-Jones Morehen Thorp
Commendation (Creative Adaptation) – House McBeath by Tribe Studio Architects
Award (Conservation) – Bronte House, Restoration & Management by Clive Lucas Stapleton & Partners
Commendation (Conservation) – Melrose House by Tropman & Tropman Architects

Interior Architecture

John Verge Award – Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis-Jones Morehen Thorp
Award – St Barnabas Church by Francis-Jones Morehen Thorp
Commendation – Charles Perkins Centre by Francis-Jones Morehen Thorp + Building Studio (architects in association)

Public Architecture

Sulman MedalWestmead Millennium Institute by BVN
Award – St Barnabas Church by Francis-Jones Morehen Thorp
Commendation – Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis- Jones Morehen Thorp
Commendation – Shoalhaven Cancer Care Centre by HASSELL

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Hugh and Eva Buhrich Award – Orama by Smart Design Studio
Award Walter Street Terrace by David Boyle Architect
Award – Courtyard House St Peters by Reg Lark Architect
Commendation – Howe Allan House by Ian Moore Architects

Residential Architecture – Houses (New)

Wilkinson Award – Light House by Peter Stutchbury Architecture
Award – Balmoral House by Clinton Murray + Polly Harbison
Award – Nikki Maloneys by Drew Heath Architects
Commendation – Alexandria Courtyard House by Matthew Pullinger Architect
Commendation – Garden House by Tzannes Associates

Residential Architecture – Multiple Housing

Aaron Bolot Award – Studios 54 by Hill Thalis Architecture + Urban Projects
Award – CASBA by Billard Leece Partnership + SJB Architects in association with BKH Interiors
Award – Polychrome by David Boyle Architect
Commendation – DHA Lindfield – Tubbs View + Hamilton Corner by Bates Smart
Commendation – Finlayson Street by Candalepas Associates
Commendation – Pelican Street by Candalepas Associates
Commendation – The Kensington by Fox Johnston

Small Project Architecture

Robert Woodward Award – Copper House by Takt | Studio for Architecture
Award– Sydney Opera House Recording Studio by Scott Carver
Commendation – Bresic Whitney, Hunters Hill by Chenchow Little
Commendation – Tempe House by Eoghan Lewis Architects
Commendation – AGL Lakeside Pavilion by Kennedy Associates Architects

Sustainable Architecture

Milo Dunphy Award – Sustainable Buildings Research Centre (SBRC) – University of Wollongong by COX Richardson
Award Cameraygal (formerly Dunbar building) by NSW Government Architect’s Office
Award – Polychrome by David Boyle Architect
Award – Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis-Jones Morehen Thorp
Award – Nikki Maloneys by Drew Heath Architects
Commendation – 50 Martin Place by JPW

Urban Design

Lloyd Rees Award – Wollongong City Centre and Crown Street Mall Renewal by NSW Government Architect’s Office in association with Mcgregor Westlake Architecture
Award – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney
Award – Tamarama Kiosk and Beach Amenities by Lahz Nimmo Architects
Commendation – Chatswood Transport Interchange by COX Richardson and DesignInc Joint Venture

COLORBOND® Award for Steel Architecture

Award 50 Martin Place by JPW
Commendation – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney

Additional Prizes

IALD Lighting Prize – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney and Electrolight
Blacket Prize – NSW Aboriginal Child and Family Centre Gunnedah by NSW Government Architect’s Office
NSW Premier’s Prize – Shoalhaven Cancer Care Centre by HASSELL
City of Sydney Lord Mayor’s Prize – UTS Science Faculty, Building 7 by Durbach Block Jaggers & BVN
NSW President’s Prize – Helen Lochhead, Deputy Government Architect
Emerging Architect Prize – Brendan Murray, JPW
Marion Mahony Griffin Prize – Justine Clark, Architectural editor, writer and critic
Adrian Ashton Prize for Writing and Criticism – Parlour
David Lindner Prize – Andrew Daly and Kevin Liu, TYP-TOP Architecture Office